Written by Roi OAKA

Πέρασαν στην Τελική φάση και ετοιμάζονται να διεκδικήσουν τίτλο οι Κορασίδες του Νηρέα

Την πρόκρισή της στην Τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Κορασίδων πέτυχε η αντίστοιχη ομάδα του Νηρέα Χαλανδρίου και ετοιμάζεται πλέον να διεκδικήσει τον τίτλο στους αγώνες του Final-8 της διοργάνωσης, που θα γίνει 7-9/8.

Τα κορίτσια του Νηρέα μετείχαν το περασμένο Σαββατοκύριακο, 24/7 και 25/7, στους αγώνες του Α΄Ομίλου Αττικής της Α΄φάσης του πρωταθλήματος και με δύο νίκες και μια ισοπαλία προκρίθηκαν στην Τελική φάση παίρνοντας την 1η θέση στην τελική κατάταξη του Ομίλου.

Ο Νηρέας νίκησε κατά σειρά τη ΝΕ Πατρών με 19-8 και τον Ηλυσιακό με 21-4, ενώ ήρθε ισόπαλος 10-10 με τον Εθνικό Πειραιά, στο τρίτο και τελευταίο ματς του Ομίλου, αλλά ευνοήθηκε στην ισοβαθμία στην πρώτη θέση.

Αναλυτικά τα στοιχεία στα ματς του Νηρέα:

Νηρέας – Χαλανδρίου – ΝΕ Πατρών 19-8. Οκτάλεπτα: 7-1, 1-2, 4-1, 7-4. Σκόρερ Νηρέα: Δασκαλάκη 1, Κοβάτσεβιτς Ν. 4, Γεωργούση 2, Παναγιώτι 2, Κονταλέξη 2, Κανελλοπούλου 3, Τορνάρου Δ. 1, Κακλή 1, Σάμπου 3.

Νηρέας Χαλανδρίου – Ηλυσιακός 21-4. Οκτάλεπτα: 5-0, 7-1, 5-2, 4-1. Σκόρερ Νηρέα: Δασκαλάκη 4, Γεωργούση 4, Παναγιώτι 1, Κανελλοπούλου 2, Τορνάρου Δ. 3, Ρουσάκη 1, Κακλή 3, Σάμπου 2, Καραχάλιου 1.

Εθνικός Πειραιά – Νηρέας Χαλανδρίου 10-10. Οκτάλεπτα: 2-2, 3-2, 2-3, 3-3. Σκόρερ Νηρέα: Κοβάτσεβιτς Ν. 1, Παναγιώτι 1, Κονταλέξη 4, Κανελλοπούλου 1, Τορνάρου Δ. 1, Ρουσάκη 2.

Η αποστολή της ομάδας του Νηρέα στη συγκεκριμένη διοργάνωση:

1. Αρβανιτάκη Έλενα
2. Κοβάτσεβιτς Νεφέλη
3. Ρουσάκη Άννα
4. Κανελλοπούλου Ιωάννα
5. Παναγιώτι Ελίζα
6. Κονταλέξη Νίκη
7. Δασκαλάκη Κατιάνα
8. Γεωργούση Σοφία
9. Κακλή Μάγια
10. Τορνάρου Δάφνη
11. Σάμπου Φωτεινή
12. Στασινού Έλενα
13. Καραχάλιου Δανάη
14. Ηλιοπούλου Έμμα
15. Τσαγκαλίδη Αιμιλία
16. Ντάλα Νίκη
17. Κατσιάνου Ειρήνη
18. Πατρικίου Μαριτίνα

Προπονήτρια: Οικονομοπούλου Κατερίνα. Συνεργάτης προπονήτρια: Γεωργία Ελληνάκη.

Η Τελική Βαθμολογία του Α’ Ομίλου Αττικής:

1. Νηρέας Χαλανδρίου 7

2. Εθνικός Πειραιά 7

……………………………….

3. ΝΕ Πατρών 3

4. Ηλυσιακός 0

Οι υπόλοιπες έξι ομάδες που προκρίθηκαν στην Τελική φάση (σύνολο 8) είναι οι: Ολυμπιακός, ΝΟ Βουλιαγμένης (από τον Β’ Όμιλο Αττικής), ΠΑΟΚ, ΕΑΤΕΚ (από τον Όμιλο Θεσσαλονίκης), Πανιώνιος, ΝΟ Χανίων (από τον Όμιλο Κρήτης).

Η Τελική φάση του πρωταθλήματος Κορασίδων θα διεξαχθεί 7-9 Αυγούστου. Η κλήρωση της Τελικής φάσης θα γίνει την Τετάρτη 29/7 στις 11.00 στα γραφεία της ΚΟΕ.

RSS
Follow by Email
Facebook
Instagram