Written by Roi OAKA

Πανηγυρική πρόκριση στην Τελική φάση με πρωτιά στον Όμιλο οι Νεάνιδες του Νηρέα

Έδειξε τα δόντια της, προκρίθηκε πανηγυρικά και είναι έτοιμη να δώσει τις τελικές μάχες για τη διατήρηση των σκήπτρων στη συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία της υδατοσφαίρισης η εκπληκτική ομάδα των Νεανίδων του Νηρέα Χαλανδρίου.

Τα τρομερά κορίτσια του Νηρέα, υπό την καθοδήγηση της Ευτυχίας Καραγιάννη και της Κατερίνας Οικονομοπούλου, πραγματοποίησαν καταπληκτικές εμφανίσεις στον Α’ Όμιλο Αττικής της Β’ φάσης του πρωταθλήματος Νεανίδων, στα κολυμβητήρια Γλυφάδας και Βουλιαγμένης, το περασμένο Σαββατοκύριακο, με δύο μεγάλες νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και πήραν θριαμβευτικά την πρόκριση στην Τελική φάση της διοργάνωσης (Final-8) με πρωτιά στην τελική κατάταξη του συγκεκριμένου Ομίλου.

Συγκεκριμένα, ο Νηρέας νίκησε άνετα το Σάββατο (4/7) το απόγευμα τον ΑΝΟ Γλυφάδας με 17-7 και την Κυριακή (5/7) το βράδυ στον Λαιμό τον ΝΟ Βουλιαγμένης με 11-8. Έτσι, πήρε την 1η θέση στον Όμιλο (ενώ η 2η ομάδα που προκρίθηκε από τον συγκεκριμένο Όμιλο είναι ο ΝΟΒ, που νίκησε 13-6 στο άλλο παιχνίδι τον ΑΝΟΓ).

Με αυτές τις εμφανίσεις οι κοπέλες μας δείχνουν αποφασισμένες και ικανές να επαναλάβουν τον θρίαμβο της αντίστοιχης ομάδας που κατέκτησε πέρυσι (2019) τον τίτλο του πρωταθλητή στη συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία.

Αναλυτικά οι αγώνες του Νηρέα:

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 17-7. Οκτάλεπτα: 5-1, 2-3, 4-0, 6-3. Σκόρερ Νηρέα: Παναγιώτι 1, Τριχά 2, Κοτσάφτη 1, Τορνάρου 6, Ρουσάκη 2, Πάτερου 1, Αγγελίδη 3, Κονταλέξη 1.

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 11-8. Οκτάλεπτα: 3-0, 2-4, 2-2, 4-2. Σκόρερ Νηρέα: Κοβάτσεβιτς 2, Τριχά 5, Τορνάρου 2, Κάσσαρη 2.

Η σύνθεση της ομάδας του Νηρέα στους συγκεκριμένους αγώνες:

Αρβανιτάκη Έλενα, Παναγιώτι Ελίζα, Κοβάτσεβιτς Νεφέλη, Μαντουδιώτη Χριστίνα, Τριχά Φωτεινή, Κοτσάφτη Άλκηστις, Τορνάρου Σοφία, Μπόβαλη Ελένη, Ρουσάκη Άννα, Πάτερου Ελένη, Κάσσαρη Μυρτώ, Αγγελίδη Φοίβη, Κονταλέξη Νίκη, Γεωργούση Σοφία, Δασκαλάκη Κατιάνα, Κανελλοπούλου Ιωάννα.

Προπονήτριες: Ευτυχία Καραγιάννη, Κατερίνα Οικονομόπουλου.

Η Βαθμολογία του Ομίλου (Τελική):

1. Νηρέας Χαλανδρίου   6 (28-15)

2. ΝΟ Βουλιαγμένης   3 (21-17)

………………………………………………………………..

3. ΑΝΟ Γλυφάδας   0 (13-30)

Από τους άλλους Ομίλους προκρίθηκαν: Ολυμπιακός, ΝΕ Πατρών (από Β’ όμιλο Αττικής), ΝΟ Ρεθύμνου, ΓΣ Περιστερίου (από Όμιλο Κρήτης), Εθνικός Πειραιά, ΠΑΟΚ (από Όμιλο Βόλου).

Η Τελική φάση του πρωταθλήματος Νεανίδων θα διεξαχθεί 31/7 – 2/8 2020. Η κλήρωση της Τελικής φάσης θα γίνει την Τετάρτη 8/7 στις 11.30 στα γραφεία της ΚΟΕ.

RSS
Follow by Email
Facebook
Instagram